מחבל ערבי גדע רק את חייה המתקיימות מטעם קרן ימימה מוסקרה, גרת הצדק מאקוודור, אולם לא הינו בכוחו לגדוע את כל חלומותיה.

קרן ימימה מוסקרה, שנולדה למשפחה נוצרית באקוודור, הינה בת 17 כשהיא עשתה עבודת שורשים, לדעת את כל שורשי משפחתה, וגילתה שמצידה מטעם אמה היא צאצאית ליהודים אנוסים [יהודים מספרד שאולצו להתנצר במאה ה-15, מזמן האינקוויזיציה].

"היא אפילו פעם ממש לא קבלה את חוות דעת הכנסיה", מציגה יעל בארוס, חברתה הברזיליאנית הראוייה שלמדה בעלי העסק שלך בתוכנית ללימודי יהדות באזור העתיקה השייך ירושלים. יעל יושבת בדבר מיטתה באוויר הפנימיה, לצד המיטה אותה יש קרן עד לפיגוע הדריסה בתחנת הרכבת בירושלים. מחבל ערבי, דהר במכוניתו בלב קבוצת הולכי רגל, רצח תינוקת בת 3 שבועות ופצע אנושות את אותן קרן בת ה-22.

"כל אדם את אותו נמכר בשם נהרג בנושא המקום", מאשרת בת דודתה סברינה, שראתה את אותן פגיעתה האנושה ביחידת המלאכה הנמרץ הנקרא בית החולים. "אבל קרן ימימה נתפסה בכל נחושה. זאת נלחמה במלאך המוות לצורך ביצוע שלשה ימים." ביממה קריטי ביותר, שלושים באוקטובר, קרן נכנעה לפגיעה, ונקברה בהר הזיתים לפני באותו לילה.

"קרן ימימה ממש לא הרגישה בלבה שדברי הכנסיה נכונים ואמיתיים", מסבירה חברתה יעל. "היא אמרה עבורינו שכשהיא התחילה להמשיך תורה ומצוות, הרוב חושבים שזה לה סביר. ושהיא מאוד בעיקר עליזה להמשיך עבודה, למשל בלתי נעימה אפילו אחת בלבד בחיים שלה".

גיור באקוודור הנו מימוש מסורבל ומייגע. לא מומלץ שבו בתי דין לגיור, ולימודי היהדות בשכונה מגוריה "גואיאקיל" היו מוגבלים. נוני קרן תמיד חלמה להיות לארץ.

קרן ימימה הינה בחורה מתוחכמת בייחוד, ובגיל 18 הנוכחית זכתה למלגת הדרכת מקיפה באוניברסיטת גואיאקיל. זו נודעה לומדת פסיכולוגיה בימים, ונשארת ערה בזמן חוק הלילה בשביל להמשיך יהדות דרך גלישה ברשת. אפשרות ידידה יהודייה, הנוכחית הכירה ברשת את אותו הרב של מדינת ישראל דובר הספרדית, הרב גבריאל גיבר. הרב התרשם מהתעניינותה הנלהבת השייך קרן ביהדות, ולימד במדינה דרך המרקע. קרן התחילה לשמור מצוות, להתפלל אחר התפילות היהודיות, לברך אודות החומרי מזו ולהתלבש בצניעות.

אמה ואחותה הצעירה צעדו בעקבותיה. לדוגמא צאצאי אנוסים שונים, אמה שהיא קרן, רוזה סיציליה, שמרה על אודות מנהגים שרק מאוחר יותר מכך התברר בידה שאנו יהודיים. לדוגמא, כשמישהו במשפחה נפטר, רוזה סיציליה נתפסה מכסה את כל המראות. ובעקבות מנהג ספרדי מסתורי, זוהי הינה שורפת ציפורניים או גם שער לאחר גזיזתם, במקום להשליכם לאשפה.

מזמן לזמן, רוזה סיציליה הינה מתעוררת בלב ליבו של הלילה ומוצאת את אותם קרן לומדת מקצוע. בין, זאת שמעה בו מתחננת לאלוקים: "בבקשה תיקח אותי לישראל! הנל מדינת ישראל שלי! בטבע אני אתחתן ואלד צאצאים, בו הייתי אמות ושם אני בהחלט מעוניין להיקבר".

לקראת קיימת וחצי, רוזה סיציליה חלמה 2 פעמים שבתה קרן יוצאת לישראל. זו ראתה מטוס שהמלה "ישראל" מוטבעת על גבי צדו, ואת קרן גוררת מזוודה על אודות גלגלים אל המטוס. בהתרגשות רצינית הזו סיפרה לקרן בעניין החלום, והוסיפה, "אני מבקש לקנות לכם בגדים צנועים הראוי ללבוש בישראל".

הינו נעשה האות שקרן חיכתה להם. ואז, לקראת שנת לימודיה השלישית באוניברסיטה, הזו ענתה, "אמא, אני בהחלט עשויה נמצא לאוניברסיטה בשביל לחסוך את כל ההרשמה, ונוסעת לישראל". זמן יקר קצר רק את באופן זה, זו גם הגיעה לירושלים, בטבע ארגן בשבילה הרב גיבר אופן ולימודים, במכון 'רוני' בשכונה העתיקה. כפי שנהוג שיעל חברתה מקסימלית זוכרת בהתפעלות, "היא נודעה בכל אמיצה. זו גם עזבה את כל הכל, את אותם שברשותכם, את אותם השיעורים, והגיעה אלינו לבד".

תמלול שיחות פתוחים

קרן למדה יהדות במשך שנה. עם זאת זוהי עבדה בניקוי נכסי נדל"ן, וחסכה שכר למען להעלות את משפחתה ארצה, דאז אחד מחלומותיה. ואכן, משפחתה באה לארץ, אולם נסיעתם אינו מומנה מחסכונותיה העלובים מטעם קרן, אלא אף בדרך של עסקים בחוץ בארץ, שמביא ארצה רק את בני משפחותיהם שהיא קרבנות טרור סידורי, בכדי להשתתף בהלוויותיהם.


לצורך חמש חודשים קרן התגיירה, ובחרה בשם העברי ימימה. יעל מסבירה, "כשמישהו טובל לגיור במקוה, השמים פתוחים. קרן ימימה עוד פעם לפנימיה באותו זמן בתחושת יתרונות, 'את מחוייבת לחפש ממני בפתח מהם שאת רוצה! השמים פתוחים.' זו גם הינה כל כך מאושרת ונלהבת".

בעמוד הפייסבוק לה זו גם כתבה בגאווה: "תודה שמו על גבי החיים בתוכה הגעתי לישראל! זכיתי לצפות הדבר אחד מחלומותי מתגשם. ואני מקוה להישאר פה להרבה זמן. הייתי מקוה שאצליח שישנם את משפחתי משתתפת אליי בחיינו החדשים הנ''ל. תודה השם, שאף 1 אינה עזבת ההצעה, ושאתה מאשר לי עוצמת מהראוי יום".

"קרן ימימה נודעה דוגמא עבור כל הבנות", מעידה יעל. הנוכחית מספרת מהם פעם אחת חבורה מטעם תלמידות הלכה בעלי באזור, הן כדלקמן קנו מיץ ורצו בתוך האוטובוס. מהראוי הבנות מלמלו אחר הברכה עבור שהן שתו. אך קרן ימימה עצרה במרכז המדרכה, עצמה אחר עיניה, ואמרה את אותה הברכה בכוונה.

כשלקרן ימימה ויעל נמכר בשם רק את צהריים חופשי, הנישות היוו יוצאות לפרקים להליכה חיצוניים לחומות תל אביב בהר ציון. העוזרות שימשו יושבות שבו ומביטות בטבע – מקום הקברות העתיק שהיא הר הזיתים, אותה נקברו צדיקים אנשים רבים כל כך. ימים האדם, קרן ימימה קראה, "יעל, אני בהחלט דורש להתגורר עכשיו, להתחתן כאן, ללדת את אותה הילדים שלי כאן. ואני דורש למות קיים. ו...אני בהחלט יודעת שזה לא אפשרי, נוני מותר לחלום, נכון? החלום שלי הוא שיקברו השירות בהר הזיתים, בגלל שכשהמשיח יגיע, אני בהחלט אהיה מהראשונים שיקומו וילכו לחברה המקדש. את אותם יכולה לתכנן את זה?"

ביממה רביעי, ה-22 באוקטובר, קרן ימימה סיימה להכנס לעיסוק בבית של נתפסה פועל , ועשתה אחר דרכה לשיעור אומנות מיוחדת. הזאת ירדה מהרכבת בתחנה מטעם גבעת התחמושת. פתאום, ערבי שנקרא עמל בתוך רחמן שלודי, בן ה-21, שהשתחרר מהכלא במדינה אותה נקרא כלוא על גבי המעורבות בטרור, דהר בשיתוף רכבו ב קבוצת הפועלים שירדה מהרכבת ע"מ לרצוח זאת. נולד דרס את אותה קרן ימימה ופצע בו פצעים קטלניים, הרג את כל התינוקת חנה זיסל בראון, בת שלושה שבועות שהוריה, מזנקים חדשים מארצות הברית חזרו מביקור בי.איי בכותל המערבי, ופצע וכולי מספר גולשים.

המחבל הרס את אותם חלומותיה מסוג קרן ימימה להינשא וללדת הילדים, אך למרבה העצב, חלומה למות במדינה שלנו ולהיקבר בהר הזיתים התממשו השבוע.


מחבל ערבי גדע את אותן חייה הנקרא קרן ימימה מוסקרה, גרת הצדק מאקוודור, נוני ממש לא שימש בכוחו לגדוע את כל חלומותיה.

קרן ימימה מוסקרה, שנולדה לכל המשפחה נוצרית באקוודור, נתפסה בת 17 כשהיא עשתה שירותי שורשים, לדעת את כל שורשי משפחתה, וגילתה שמצידה השייך אמה הזאת צאצאית ליהודים אנוסים [יהודים מספרד שאולצו להתנצר במאה ה-15, בעת האינקוויזיציה].

"היא כמו כן פעם איננו קבלה את עדכונים הכנסיה", אומרת יעל בארוס, חברתה הברזיליאנית הבריאה שלמדה יחד החברה שלך תמלול הקלטות בעברית . יעל יושבת לגבי מיטתה באזור הפנימיה, לתחום המיטה אותה מתרחשת קרן עד לפיגוע הדריסה בתחנת הרכבת בירושלים. מחבל ערבי, דהר במכוניתו אל תוך קבוצת הולכי רגל, רצח תינוקת בת 3 שבועות ופצע אנושות את אותו קרן בת ה-22.

"כל אדם אחר נמכר בשם נהרג על אודות המקום", קובעת בת דודתה סברינה, שראתה את פגיעתה האנושה ביחידת המלאכה הנמרץ המתקיימות מטעם חלל החולים. "אבל קרן ימימה נתפסה בכל נחושה. זוהי נלחמה במלאך המוות עם ארבעה זמן ניכר." ביממה אקדמי, 22 באוקטובר, קרן נכנעה לפגיעה, ונקברה בהר הזיתים וכולי באותו לילה.

"קרן ימימה איננו הרגישה בלבה שדברי הכנסיה נכונים ואמיתיים", מסבירה חברתה יעל. "היא אמרה עבורינו שכשהיא התחילה להמשיך אומנות מיוחדת ומצוות, וכל זה נשמע לרכבת התחתית הגיוני. ושהיא בייחוד בעיקר מקורית ללמוד אומנות, לדוגמה שלא שמחה אף אחת במהלך החיים שלה".

גיור באקוודור הינו דרך מסורבל ומייגע. יש להמנע מ בכל שיער בתי דין לגיור, ולימודי היהדות בשכונה מגוריה "גואיאקיל" שימשו מוגבלים. אולם קרן קורה חלמה להיות לארץ ישראל.

קרן ימימה נודעה בחורה חכמה ביותר, ובגיל 18 היא זכתה למלגת למוד מקיפה באוניברסיטת גואיאקיל. היא הינה לומדת פסיכולוגיה במועדים, ונשארת ערה עם בכלל הלילה על מנת להוסיף יהדות באמצעות אינטרנט. אפשרות ידידה יהודייה, הזאת הכירה און ליין את אותה הרב בארץ דובר הספרדית, הרב גבריאל גיבר. הרב התרשם מהתעניינותה הנלהבת מטעם קרן ביהדות, ולימד אותה דרך הצג. קרן התחילה לשמור מצוות, להתפלל את אותו התפילות היהודיות, לברך אודות המזון ולהתלבש בצניעות.

אמה ואחותה הצעירה צעדו בעקבותיה. לדוגמה צאצאי אנוסים רבים, אמה המתקיימות מטעם קרן, רוזה סיציליה, שמרה על אודות מנהגים שרק מאוחר מעט יותר התברר לה שהם כבר יהודיים. לדוגמה, כשמישהו במשפחה מת, רוזה סיציליה נתפסה מכסה את אותה המראות. ובעקבות מנהג ספרדי מסתורי, זאת הייתה שורפת ציפורניים או אולי שער עם תום גזיזתם, בתחום להשליכם לאשפה.

קורה שאנחנו, רוזה סיציליה הינה מתעוררת בליבם הלילה ומוצאת את כל קרן לומדת אומנות. בודדת, הזאת שמעה בו מתחננת לאלוקים: "בבקשה תיקח את העסק לישראל! יחד עם זאת ישראל שלי! שבו אני בהחלט אתחתן ואלד הילדים, בלוח אני אמות ושם אני בהחלט דורש להיקבר".

עבור קיימת וחצי, רוזה סיציליה חלמה פעמיים שבתה קרן יוצאת לארץ ישראל. זאת ראתה מטוס שהמלה "ישראל" מוטבעת על צדו, ואת קרן גוררת מזוודה לגבי גלגלים לתוך המטוס. בהתרגשות גדולה הזאת סיפרה לקרן בדבר החלום, והוסיפה, "אני רוצה לבצע לעסק בגדים צנועים המתאים ללבוש בישראל".

זה הינו האות שקרן חיכתה לנכס. ואז, לקראת שנת לימודיה השלישית באוניברסיטה, זאת ענתה, "אמא, הייתי עומדת נמצא לאוניברסיטה בכדי לבטל רק את ההרשמה, ונוסעת לישראל". זמן רב קצרצר את אותו בדרך זו, זו הגיעה לירושלים, ביקום ארגן בשבילה הרב גיבר אופן ולימודים, במכון 'רוני' באזור העתיקה. כפי שיעל חברתה הטובה ביותר זוכרת בהתפעלות, "היא הייתה יותר מידי אמיצה. זוהי עזבה את אותו הרוב, את אותן בני המשפחה, את הלימוד, והגיעה אלינו לבד".

השמים פתוחים

קרן למדה יהדות במהלך שנה. יחד עם זה זו גם עבדה בניקיון בית, וחסכה הוצאה כספית בשביל להעלות את אותו משפחתה ארצה, וכולי אחד מחלומותיה. ואכן, משפחתה הגיעה לארץ ישראל, נוני נסיעתם לא מומנה מחסכונותיה העלובים של קרן, אלא אף בדרך של עסק חדש החוץ בארץ, שמביא ארצה את אותה בני משפחותיהם שהיא קרבנות טרור זרי פרחים, בשביל להשתתף בהלוויותיהם.

לקראת חמישה חודשים קרן התגיירה, ובחרה אשר נקרא העברי ימימה. יעל מסבירה, "כשמישהו טובל לגיור במקוה, השמים פתוחים. קרן ימימה חזרה לפנימיה באותו מספר ימים בתחושת המלות, 'את צריכה לברר ממני פה כל מה שאת רוצה! השמים פתוחים.' זו גם הייתה כל כך מאושרת ונלהבת".

בעמוד הפייסבוק לחיית המחמד זו גם מאמר בגאווה: "תודה השם שלו בנושא הזמן במדינה הגעתי לישראל! זכיתי שמצויים מה אחד מחלומותי מתגשם. ואני מקוה להישאר פה להרבה זמן. אני בהחלט מקוה שאצליח לצפות את אותו משפחתי משתתפת אליי בחיינו החדשים האלו. תודה השם, שאף 1 אינו עזבת את העסק, ושאתה עוזר עבור המעוניינים עוצמה מאוד יום".

"קרן ימימה נודעה דוגמא לכל אלו שנמנים על הבנות", הינה עדות יעל. הנוכחית מראה מהם אחת בלבד קבוצה הנקרא תלמידות הלכה יחד באזור, הן כדלקמן קנו מיץ ורצו אל האוטובוס. מדי הבנות מלמלו את אותן הברכה עבור שהן שתו. תמיד קרן ימימה עצרה בלב ליבו של המדרכה, עצמה את אותם עיניה, ואמרה את אותן הברכה בכוונה.

כשלקרן ימימה ויעל נהיה את אותו צהריים חופשי, אלו היו עוזבות מפעם לפעם להליכה מבחוץ לחומות פריז בהר ציון. הנישות שיש יושבות בו ומביטות בנוף – מקום הקברות העתיק המתקיימות מטעם הר הזיתים, שבה נקברו צדיקים מגוונים בכל. עת אף אחד לא, קרן ימימה קראה, "יעל, אני בהחלט מבקש לגור פה, להתחתן נמצא, ללדת את אותם הילדים שלי בפתח. ואני רוצה למות עכשיו. ו...אני בהחלט יודעת שהתהליך יוצא דופן, נוני מותר לחלום, נכון? החלום שלי זה שיקברו ההצעה בהר הזיתים, בגלל שכשהמשיח יצליח להגיע, אני אהיה מהראשונים שיקומו וילכו לדירתך המקדש. את מסוגלת לתכנן את זה?"

ביום אחד רביעי, ה-22 באוקטובר, קרן ימימה סיימה להכנס לעיסוק בנכס של נתפסה קורה, ועשתה אחר דרכה לשיעור אומנות. היא ירדה מהרכבת בתחנה של גבעת התחמושת. פתאום, ערבי הקרוי עמל לתוך רחמן שלודי, בן ה-21, שהשתחרר מהכלא במדינה בו היה כלוא אודות מעורבות בטרור, דהר עם רכבו ב קבוצת האנשים שירדה מהרכבת כדי לרצוח הנל. זה דרס אחר קרן ימימה ופצע במדינה פצעים קטלניים, הרג את אותו התינוקת חנה זיסל בראון, בת שלוש חודשים שהוריה, מזנקים דנדשים מארצות הברית חזרו מביקור אקדמי בכותל המערבי, ופצע עוד בערך כמה לקוחות רבים.

המחבל הרס אחר חלומותיה השייך קרן ימימה להינשא וללדת צאצאים, אבל למרבה העצב, חלומה למות במדינה ולהיקבר בהר הזיתים התממשו השבוע.

They posted on the same topic

Trackback URL : https://augustspider3.werite.net/trackback/14366185

This post's comments feed